Jak wykryć podsłuch w domu lub firmie

11 marca 2020

Jak wykryć w domu transmisje radiowe?

Zastanawiacie się jak sprawdzić czy w domu lub firmie jest podsłuch, na przykład taki radiowy? Pomimo wielu ograniczeń podsłuchy radiowe dalej są bardzo popularne. Dzięki temu, że gwarantują 100% anonimowość podsłuchującemu, coraz częściej detektywi sięgają po takie rozwiązania. Podrzucona pluskwa do pomieszczenia może nawet przez miesiąc wysyłać z niego wszystkie prowadzone rozmowy. Ten rodzaj podsłuchów jest stosunkowo najprostszy do znalezienia wykrywaczami (…)

Dyktafony też można skutecznie wykryć!

Dyktafony co prawda nie są podsłuchami sensu stricte, ale często pełnią taką funkcję. Podrzucone nagrywają wiele godzin rozmów, uruchamiając się jedynie w momencie, gdy wychwycą głos, dzięki temu nie nagrywając godzin ciszy. Powszechnym jest przekonanie, że nie da się wykryć dyktafonów – nie jest to jednak prawda – dyktafony da się wykryć i precyzyjnie zlokalizować miejsce ich ukrycia. Ale prawdą jest, że jest to znacznie trudniejsze od urządzeń nadających i wymaga zaawansowanych technologicznie rozwiązań.

O ile urządzenia te są włączone, to możemy posłużyć się wcześniej wspomnianą Piranią i próbnikiem pola elektromagnetycznego o tyle w przypadku, gdy są wyłączone, to już nie – potrzebne jest inne urządzenie. Do tego celu najlepiej wykorzystać wykrywacz złącz nieliniowych (…). Urządzenie to umożliwia wykrycie wszystkich urządzeń elektronicznych nawet tych wyłączonych i tak małych jak na przykład karta SIM. Jednostka główna wysyła wiązkę fal i analizuje odebrane echo. Sygnał odbity zostaje zmieniony przez złącza nieliniowe, półprzewodniki oraz naturalne struktury takie jak rdza. Zaawansowany układ analizy filtruje sygnał pochodzenia naturalnego, alarmując jednocześnie o wykryciu układów elektronicznych. Należy pamiętać, że Cayman jest sprzętem z wyższej półki cenowej i zakup takiego urządzenia dla większości prywatnych klientów będzie zbędny. Zdecydowanie polecamy w takiej sytuacji skorzystać z usług (…) detektywa, który specjalizuje się w wykrywaniu urządzeń inwigilujących.

Pamiętajmy o tym, że takie dyktafony mogą być zamaskowane praktycznie we wszystkim. Pendrive, długopis, pilot – to te najczęściej spotykane i najtańsze rejestratory, które oko osoby interesującej się tematem, powinno wychwycić przy pierwszym kontakcie. Urządzenia takie jak minirejestratory LR czy minirejestrator EDIC mogą być ukryte praktycznie we wszystkim – nawet w innych urządzeniach elektronicznych. Wtedy jedyną możliwością wykrycia takiego urządzenia jest rozkręcenie podejrzanej wieży stereo czy radia i sprawdzenie tego własnym okiem.

Rejestratory audio wysyłające

Obecnie na rynku można dostać również dyktafony, które przesyłają nagrania drogą radiową – na przykład Katana FT-1. Są to dość rzadko spotykane urządzenia, a do swojego działania potrzebują sieci WiFi. Podczas pracy dyktafon taki nie korzysta z sieci, więc możemy wykryć go jedynie wykrywaczami złącz nieliniowych takim jak CAYMAN, chyba, że akurat trafimy na porę, w której wysyła zebrane materiały.

Mikrofony sejsmiczne… do wykrycia

Tak zwany podsłuch przez ścianę. Niezbyt popularne, ale gdy dysponujemy pomieszczeniem przylegającym do tego, które chcemy inwigilować, nie mając do niego dostępu od wewnątrz, to jest to idealne rozwiązanie.

Mikrofony sejsmiczne wzmacniają wibracje wywołane dźwiękiem, przez co jest możliwe ich wyraźne nagranie. Problem z wykrywaniem mikrofonów sejsmicznych jest taki, że głowica nie wysyła nic, co można by wykryć, ani nie zawiera wykrywalnych elementów dla wykrywaczy złącz nieliniowych. Można jednak skutecznie przeciwdziałać tego typu urządzeniom przy pomocy zagłuszacza akustycznego (…). Urządzenie to dynamicznie w czasie rzeczywistym generuje sygnał dźwiękowy maskujący rozmowę, czyniąc ją niemożliwą do nagrania w zrozumiałej formie. Dzięki temu, że sygnał jest generowany na wielu różnych częstotliwościach, które dynamicznie się zmieniają, wraz ze zmianami mowy niemożliwe jest odfiltrowanie sygnału zagłuszającego od treści. Jeśli nie mamy takiego urządzenia, zawsze pozostaje włączenie muzyki na cały regulator ☺.

Czy można wykryć mikrofony kierunkowe?

Pierwszy rodzaj – mikrofony paraboliczne, posiadają talerz, który ogniskuje fale dźwiękowe na umieszczonym wewnątrz mikrofonie – wykorzystywane jedynie na otwartej przestrzeni. Natomiast mikrofony laserowe wysyłają wiązkę laserową, która po odbiciu od szyby powraca do urządzenia, które analizuje zmiany wywołane drganiem szkła. Tu również może pomóc Druid D-06 i głośna muzyka. W przypadku laserowych możemy również zmniejszyć ryzyko podsłuchania uchylając okno.

Jak sobie radzić z podsłuchami linii?

Kolejne zagrożenie to podsłuchy linii telefonicznych i zasilających. W szczególności narażone są przewody, na które można zapiąć mikrofon, przejściówkę od dyktafonu lub nadajnik radiowy. Urządzenia te zasilane są wprost z linii telefonicznej, więc uaktywniają się, gdy jest połączenie i nigdy nie muszą być ładowane. Najłatwiej jest prześledzić przewód dochodzący do telefonu w miejscach otwarcie dostępnych lub użyć przejściówek do badania linii załączonych w PIRANII. Sieci zasilające również są narażone na działanie osób trzecich, począwszy od mikrofonów poprzez moduły GSM w listwach, a skończywszy na nadajnikach radiowych w gniazdkach.


(…)

Wykryłeś urządzenie podsłuchowe – co dalej?

Na pewno warto taki podsłuch skutecznie zdemontować i sprawdzić ponownie całe pomieszczenie z rozkręcaniem sprzętów elektronicznych włącznie. Oczywiście warto zgłosić sprawę na policję. Na wniosek poszkodowanego może zostać wszczęte postępowanie karne. (…). Najtrudniejszym elementem może być ustalenie właściciela podsłuchu. Jeśli mamy szczęście i znaleziony przez nas urządzenie działa w technologii GSM, może być to znacznie łatwiejsze niż w przypadku podsłuchu radiowego czy mini rejestratorów.

W naszym artykule (…) wymieniliśmy kluczowe metody wykrywania tego typu urządzeń. Jest to jednak zaledwie wstęp do bardzo szerokiego i złożonego tematu, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań warto skonsultować się ze specjalistą.

Źródło: https://www.alfatronik.com.pl/


Sprawdź powiązane usługi detektywistyczne:
>>> Wykrywanie kamer, podsłuchów, GPS
>>> Zabezpieczenie spotkań biznesowych
>>> Kontrwywiad gospodarczy
>>> Nieuczciwa konkurencja

Podobne tematy

Przedstaw nam swoją sprawę i oczekuj skutecznych rozwiązań

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.