Kto może przeprowadzać aktywny wywiad gospodarczy?

14 marca 2020

Pojęcie wywiadu gospodarczego jest dość szeroko interpretowane, w zależności od tego, czy wykonują te zadania państwowe służby specjalnie do tego powołane, czy podmioty komercyjne, takie jak firmy detektywistyczne, wywiadownie gospodarcze lub firmy windykacyjne. Niektórym osobom wywiad gospodarczy kojarzy się jeszcze z penalizacją czynności związanych z tzw. szarym wywiadem oraz podstępnymi i nielegalnymi praktykami pozyskiwania informacji. Jednak jest to w pełni uczciwa i zgodna z prawem metoda sprawdzenia kontrahenta biznesowego, która nie powinna budzić kontrowersji pod warunkiem, że jest realizowana jedynie przez podmioty do tego uprawnione. Oprócz organów państwowych, powszechnie powołanych do bieżącej kontroli, służb specjalnych oraz dziennikarzy śledczych, uprawnienia do pozyskiwania, przetwarzania i udostępniania informacji, posiadają tylko koncesjonowane podmioty, świadczące usługi detektywistyczne, zatrudniające licencjonowanych detektywów, działające tym samym na mocy ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych (Dz.U. z 2002 r., Nr 12, poz. 110 z późn. zm.). Pozyskanie i przetwarzanie informacji przez inne niż w/w podmioty lub osoby, jest nielegalne a zebrany w ten sposób materiał nie posiada mocy dowodowej i nie jest uznawany przez wymiar sprawiedliwości przy ewentualnych sprawach sądowych. Zaznaczyć należy, że detektywi przyjmujący takie zlecenia, są również zobowiązani do niezwłocznego, pisemnego zawiadomienia organu prowadzącego postępowanie karne lub karnoskarbowe , jeśli ma ono związek z prowadzonym postępowaniem.

Mimo tych trudności i obostrzeń prawnych w pozyskiwaniu informacji, związanych z wywiadem gospodarczym, korzystanie z usług profesjonalnych biur detektywistycznych przynosi wymierne korzyści i jest opłacalne dla każdego przedsiębiorcy. Zlecanie takich usług przez przedsiębiorców w rozwiniętych krajach UE od wielu lat jest powszechną praktyką (korzysta z tego ok. 70–80% podmiotów). Właściwie nie przeprowadza się żadnej poważniejszej transakcji, czy też nie podpisuje się kluczowych umów bez wcześniejszej weryfikacji kontrahenta. Polscy przedsiębiorcy, jak do tej pory sięgają po usługi detektywa incydentalnie (ok. 10–15% przedsiębiorców). Wynika to z faktu, niskich kwalifikacji kadry detektywistycznej, która w dużej mierze wywodzi się ze struktur służb specjalnych i policji, a tym samym nie zna środowiska oraz branży, jak również nie posiada praktycznej wiedzy w obszarze gospodarczo-biznesowym.

Samo doświadczenie w wykorzystywaniu metod operacyjno-wywiadowczych wydaje się być niewystarczające, aby swobodnie poruszać się w świecie biznesu i prawidłowo analizować zebrany materiał. Jednak z roku na rok sytuacja się zmienia, bo dochodzi do zauważalnej na ryku detektywistycznym, dywersyfikacji i specjalizacji usług detektywistycznych oraz wyodrębnieniu tzw. wywiadowni gospodarczych. Tym samym zleceniodawcy nabierają większego zaufania do tego typu działalności.

Już teraz jako aktywny detektyw i zarządzający Kancelarią Detektywistyczną Detektonica, odczuwam dynamiczny wzrost zapotrzebowania na usługę wywiadu gospodarczego. Dzieje się tak, za sprawą doświadczenia i przygotowania naszej kadry, które zaskutkowało wyodrębnieniem w naszym biurze specjalizacji w tej trudnej i wymagającej dziedzinie detektywistyki. Jeden z naszych detektywów posiada wykształcenie kierunkowe, a praktykę zawodową, którą dzisiaj wykorzystuje w działalności detektywistycznej, zdobywał zajmując stanowiska różnego szczebla (w tym zarządcze) w firmach i korporacjach sektora prywatnego oraz publicznego.


Sprawdź powiązane usługi detektywistyczne:
>>> Wywiad gospodarczy
>>> Kontrwywiad gospodarczy
>>> Weryfikacja kontrahentów
>>> Nieuczciwa konkurencja
>>> Wywiad w sprawie przetargów
>>> Wywiad antyfraudowy i antykorupcyjny

Podobne tematy

Przedstaw nam swoją sprawę i oczekuj skutecznych rozwiązań

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.