Windykacja terenowa

Windykacja terenowa mienia i pojazdów (przejęcie / odebranie)

Zajmujemy się ustalaniem miejsca przechowywania / użytkowania, następnie terenową windykacją (przejęciem  / odebraniem) przedmiotów (w tym pojazdów) przywłaszczonych, nieoddanych do wypożyczalni, leasingowych, stanowiących zastaw bankowy, będących na etapie wymagalności zwrotu. Działamy na podstawie zlecenia otrzymanego od prawnego właściciela (firmy, osoby fizycznej), która udokumentuje prawo własności, prawo do dysponowania przedmiotem lub na mocy upoważnienia instytucji prowadzących proces windykacji (kancelarie prawne, banki, firmy leasingowe, osoby fizyczne).

Nasze działania mają na celu zmobilizowanie i wyegzekwowanie od strony postępowania windykacyjnego wydania, bądź zwrotu przedmiotu, pozostającego w nielegalnym lub nieuprawnionym posiadaniu albo zobligowanie do jego wydania wierzycielowi (prawnemu właścicielowi) w wyniku procesu windykacyjnego.

Zajmujemy się również sprawami w których,  podmiot będący strona postępowania wykazuje wolę współpracy lub zadeklarował polubowny zwrot przedmiotu, ale zwleka z wykonaniem ustaleń umownych. Po odnalezieniu i zlokalizowaniu przedmiotu wykorzystujemy element zaskoczenia naszą niespodziewaną wizytą, co w 80% przypadków skutkuje polubownym wydaniem przedmiotu.

Windykacja terenowa zobowiązań finansowych

Celem wizyty detektywa pełniącego rolę windykatora terenowego w przypadku zobowiązań finansowych jest przede wszystkim wywarcie silnego wpływu psychologicznego na dłużnika. Dłużnik zupełnie inaczej potraktuje bezpośrednie spotkanie niż listy z wezwaniami do zapłaty, e-maile, czy SMS-y wysyłane przez kancelarię windykacyjną. Dzięki wizycie windykatora terenowego, dłużnik może chętniej podjąć decyzję o spłacie pieniędzy (choćby w obawie przed dalszymi wizytami windykatora terenowego). Do takiego działania skłania go m.in. możliwość utraty dobrego wizerunku w oczach sąsiadów, współpracowników, podwładnych, a także klientów, którzy mogą być przecież obecni przy następnej wizycie windykatora terenowego.

Warto podkreślić, że w czasie prowadzonych działań detektyw / windykator ma również możliwość dokonania oceny kondycji finansowej dłużnika. Może oszacować kondycję finansową prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa oraz zebrać informacje, które mogą być pomocne w kolejnych etapach windykacji.

 Zakres działań windykatora w terenie:

  • uświadomienie dłużnikowi możliwych konsekwencji dalszego braku spłaty zaległej należności
  • przedstawienie ewentualnych kosztów sądowych i egzekucyjnych, które będzie musiał ponieść dłużnik w przypadku, gdy konieczne będą kolejne działania
  • zapoznanie dłużnika z konsekwencjami egzekucji prowadzonej przez komornika.

Wszystkie te informacje mogą spowodować, że dłużnik w obawie przed dalszymi działaniami (i związanymi z nimi kosztami) może spłacić należność, bądź podpisać ugodę, w której zobowiąże się do spłaty wierzytelności ratalnie. W ten sposób zarówno wierzyciel, jak  i podmioty prowadzące proces windykacji mogą oszczędzić czas oraz pieniądze, które wiązałyby się z wejściem w  długotrwały spór sądowy.

Windykacja terenowa pozwala również na ustalenie przyczyn utraty płynności finansowej dłużnika. Windykator dzięki wizycie u dłużnika, może ustalić, co mogło być przyczyną braku spłaty zaległej należności. Co więcej, windykator może również stwierdzić, jakie są realne szanse na odzyskanie zaległych pieniędzy.

Uznanie długu przez dłużnika

Efektem działań windykacji terenowej może być także uzyskanie uznania długu przez dłużnika. To oświadczenie ma bardzo duże znaczenie w przypadku konieczności prowadzenia dalszych działań windykacyjnych, a w szczególności windykacji sądowej. Jeżeli dysponujemy takim oświadczeniem, to możemy bardzo szybko wygrać sprawę w sądzie. Składając pozew o zapłatę, np. w uproszczonym postępowaniu upominawczym, nie ponosimy również wysokich kosztów w zakresie koniecznych opłat sądowych.

Podsumowanie działań na etapie polubownym

Zazwyczaj po spotkaniach z dłużnikiem doświadczony detektyw specjalizujący się w sprawach gospodarczych i pełniący rolę windykatora terenowego, przekazuje wszystkie informacje do kancelarii windykacyjnej, gdzie zapada decyzja o podjęciu dalszych działań mających na celu odzyskanie zaległych należności. Zazwyczaj będą to najpierw działania sądowe, potem działania egzekucyjne, w których także pomocna okaże się obecność detektywa – windykatora.

Egzekucja komornicza a rola windykatora terenowego

Niewielu wierzycieli korzysta z możliwości bycia obecnym przy czynnościach egzekucyjnych prowadzonych przez komornika sądowego. Nie są także świadomi możliwości wyznaczenia pełnomocnika, który w trakcie takich działań będzie reprezentować ich interesy.

Takim pełnomocnikiem może być detektyw – windykator terenowy, który będzie czynnie uczestniczył w zajęciach dokonywanych przez komornika. Windykator może wskazać komornikowi, które mienie ma zostać zajęte. Może także składać w imieniu wierzyciela stosowne wnioski egzekucyjne, co może usprawnić i przyspieszyć działania komornika. Dodatkowo windykator terenowy może poprzez sporządzenie dokumentacji fotograficznej obejmującej zajęte przez komornika ruchomości, znacząco ułatwić ich późniejszą sprzedaż w drodze licytacji.

Wstępna konsultacja

250 zł netto*

Szacowany
czas

8 godzin

Orientacyjna cena

1200 zł netto*

Specjalistyczny sprzęt

Koszty opcjonalne

* w przypadku skorzystania z usługi, konsultacja zostaje wliczona w cenę zlecenia

Dodatkowe usługi

Katarzyna Maśko – Radca Prawny

Katarzyna Maśko Radca Prawny (sprawy gospodarcze) Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie doradztwa prawnego i postępowań sądowych w ramach indywidualnej kancelarii radcy prawnego. W pracy zawodowej realizuje zasadę uczciwości wobec...

Ochrona osobista

Ochrona osobista – co powinieneś wiedzieć Realizując ochronę osobistą i mienia, stawiamy na pełny profesjonalizm działań. Licencjonowali specjaliści wykazują się szeregiem cech, umiejętności i niezbędną wiedzą, pozwalającą im pełnić...

Przedstaw nam swoją sprawę i oczekuj skutecznych rozwiązań

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.