Nadużycia i kradzieże
Blisko 75% podmiotów gospodarczych dotkniętych jest problemem kradzieży pracowniczych dokonywanych przez osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie. Kradzieże pracownicze przyjmują różną skalę i formę, jednakże niewątpliwie nawet najdrobniejsze przywłaszczenie stanowi wyzwanie dla pracodawcy. Polacy oprócz drobnych, systematycznych kradzieży gotówki, wynoszą z pracy artykuły biurowe, spożywcze, a przede wszystkim towar będący przedmiotem produkcji, sprzedaży lub obrotu magazynowego przedsiębiorcy, u którego pracownik jest zatrudniony. Dzieje się to często w sposób zorganizowany przy współpracy kilku osób, niejednokrotnie również w kooperacji z ochroną.
Przyłapani pracownicy najczęściej nie są w stanie pokryć strat, które spowodowali swoim działaniem. Należy zaliczyć do nich również utratę dobrego imienia i wizerunku pracodawcy, gdyż żaden z kontrahentów nie jest zadowolony z faktu, gdy jego towar krąży na „czarnym rynku” po zaniżonych cenach. Z tego też względu każdy pracodawca powinien przemyśleć, jakie procedury bezpieczeństwa i prewencji będą najlepiej chroniły majątek jego przedsiębiorstwa i w jaki sposób postępować, jeśli dojdzie do kradzieży pracowniczej lub podejrzenia o nią. Zrzucanie odpowiedzialności za kradzież na cały zespół nie jest dobrym pomysłem. Zmniejsza to motywację i chęć do pracy, a uczciwi pracownicy czują się oszukani.
Nie bez znaczenia są również aspekty prawne. Aby pracodawca mógł zwolnić pracownika w oparciu o przepis art. 52 kp, musi dysponować silnymi dowodami. Pracodawca nie może w tym wypadku kierować się obawami czy przypuszczeniami. Jeśli po rozwiązaniu umowy pracownik zdecyduje się na złożenie odwołania do sądu pracy i żądanie przywrócenia go do pracy, a zarzuty pracodawcy w toku przeprowadzonego postępowania nie potwierdzą się, wówczas konieczne jest przywrócenie pracownika do pracy. Obowiązek wykazania i udowodnienia wskazanej przyczyny naruszenia obowiązków pracowniczych spoczywa na pracodawcy (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 lipca 2009 roku, sygn. I PK 45/09).
Doświadczeni detektywi z naszego biura w dyskretny sposób sprawdzą pracowników Twojej firmy i rozwieją wszelkie wątpliwości. W przypadku potwierdzenia podejrzeń otrzymasz niepodważalne dowody w postaci szczegółowego raportu, popartego m.in. dokumentacją fotograficzną i nagraniami wideo. Niejednokrotnie wcielaliśmy się już w szeregowych pracowników firm i rozpracowywaliśmy wewnętrzne procedery zorganizowanych kradzieży w skali, o których pracodawcy nie mieli pojęcia (nawet kiedy monitoring i skorumpowana ochrona niczego nie wykazywały). Ustalaliśmy miejsce i sposób w jaki towary były wynoszone po za teren firmy. Śledziliśmy rynki zbytu i ustalaliśmy miejsce oraz personalia osób (a nawet firm) zajmujących się dystrybucją towarów pozyskanych z kradzieży pracowniczych. Dzięki zgromadzonym w ten sposób materiałom, pracodawca niejednokrotnie mógł wdrożyć działania prowadzące do wyeliminowania nieuczciwych zachowań pracowników i podjąć odpowiednie decyzje, które oddziaływały pouczająco na pozostałych członków załogi. W przypadku gdy pracownik okazał się uczciwy – nie zostawialiśmy żadnych śladów, dzięki czemu śledzeni pracownicy niczego nie podejrzewali.
Zakres obsługi detektywistycznej w ramach ustaleń kradzieży pracowniczych:
* w przypadku skorzystania z usługi konsultacja zostaje wliczona w cenę zlecenia
Dane Utajone Specjalista informatyki śledczej (cyberprzestępczość) Doświadczony Specjalista Cybersecurity, architekt systemów, lider techniczny i programista. W branży posiada ponad 30 lat doświadczenia. Głównie w rozwiązaniach backendowych, systemach rozproszonych. Współtwórca...