Cyberprzestępczość i bezpieczeństwo urządzeń elektronicznych
Internetowi przestępcy korzystają z wielu serwisów, na których każdego dnia przebywają tysiące potencjalnych ofiar. Profesjonalnie przygotowani do działania, atakują na najbardziej znanych portalach i czatach. Często zdarza się, że ofiarami jednej wiadomości pada nawet milion osób, a co najważniejsze, tyczy się to nie tylko niewinnych oszustw, lecz przestępstwa na ogromną skalę. Bywa, że taka wiadomość pomocna jest przy instalacji szkodliwych wirusów, za pomocą których przestępcy przejmują konta czy też kradną pieniądze. Zadziwiający jest jednak fakt, że pomimo wielu apelów i próśb o ostrożność, ludzie wciąż dają się nabierać, a spamerzy bezkarnie surfują po sieci i wykorzystują naiwność oraz niewiedzę osób, które nadal popełniają błędy.
Przewidywany dalszy wzrost przestępczości komputerowej, związany jest z ciągle rosnącą ilością użytkowników Internetu. Zagrożenia wynikają także z wykorzystywania do przestępczej działalności: wirusów, robaków internetowych, szkodliwych programów komputerowych, które bez wiedzy użytkowników mogą się reprodukować i rozprzestrzeniać na inne komputery, powodując niszczenie danych, dostępu do informacji poufnych, a także mogą być wykorzystywane do innych działań przestępczych.
Rodzaje wirusów:
W działalności przestępczej coraz częściej wykorzystuje się urządzenia mobilne (laptopy, tablety, konsole do gier, telefony komórkowe, telefony VoIP), które korzystają z punktów dostępowych (Access Point) do sieci Internet.
Rodzaje cyberprzestępczości:
Hacking komputerowy – uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do zasobów sieci komputerowej lub systemu komputerowego poprzez ominięcie jego zabezpieczeń.
Podsłuch komputerowy – nieuprawnione przechwycenie wszelkich informacji, w tym także uzyskanie danych stanowiących tajemnicę państwową lub służbową.
Sabotaż komputerowy – zakłócanie lub paraliżowanie funkcjonowania systemów informatycznych o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli.
Szpiegostwo komputerowe – włączenie się do sieci komputerowej w celu uzyskania wiadomości o charakterze tajemnicy państwowej lub służbowej, której przekazanie obcemu wywiadowi może wyrządzić szkodę RP.
Bezprawne niszczenie informacji – naruszenie integralności komputerowego zapisu informacji, które może nastąpić w wyniku bezprawnego niszczenia, uszkadzania, usuwania lub zmiany zapisu istotnej informacji albo udaremniania czy utrudniania osobie uprawnionej zapoznania się z nią.
Zakłócenie automatycznego przetwarzania informacji – sprowadzenie powszechnego niebezpieczeństwa dotyczącego większej liczby osób lub mienia w znacznych rozmiarach.
Fałszerstwo komputerowe – przerabianie lub podrabianie dokumentów (elektronicznych) w formie zapisu elektromagnetycznego przez wyspecjalizowane urządzenia. Dokumentem jest każdy przedmiot lub zapis na komputerowym nośniku informacji, z którym związane jest określone prawo albo, który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne.
Oszustwo komputerowe – osiągnięcie korzyści majątkowej lub wyrządzenie innej osobie szkody przez wpływ na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie albo przesyłanie informacji. Formy działania mogą być zróżnicowane i polegać na zmianie, usunięciu lub na wprowadzeniu nowego zapisu na komputerowym nośniku informacji.
W naszym gronie posiadamy doświadczonego specjalistę informatyki śledczej – jeżeli dotknął Cię któryś z opisanych rodzajów cyberprzestępczości, zgłoś się do nas niezwłocznie.
* w przypadku skorzystania z usługi konsultacja zostaje wliczona w cenę zlecenia
Dane Utajone Specjalista informatyki śledczej (cyberprzestępczość) Doświadczony Specjalista Cybersecurity, architekt systemów, lider techniczny i programista. W branży posiada ponad 30 lat doświadczenia. Głównie w rozwiązaniach backendowych, systemach rozproszonych. Współtwórca...