Wywiad antyfraudowy i antykorupcyjny

Wywiad antyfraudowy i antykorupcyjny

Oferta skierowana jest do instytucji finansowych, wypożyczalni, firm wynajmu długoterminowego, mogących paść ofiarą fraudu lub nadużycia oraz do wszystkich podmiotów gospodarczych narażonych na korupcję w wewnętrznych strukturach kadrowych w przypadku zakupu środków trwałych.

W Kancelarii Detektywistycznej Detektonica zajmujemy się wykrywaniem i weryfikacją podmiotów gospodarczych oraz osób biorących udział w działaniach oszukańczych, fraudach, wyłudzeniach finansowych oraz korupcji.

Identyfikujemy, monitorujemy i wprowadzamy działania antyfraudowe w obszarach:

  • wyłudzeń finansowania na zakup środków trwałych przez fikcyjne spółki, celem ich niespłacania (leasingi, kredyty, pożyczki)
  • przywłaszczenia przez fikcyjne spółki środków trwałych, będących przedmiotem wypożyczenia, wynajmu długo i krótkoterminowego
  • nadużyć fraudowych i korupcyjnych członków zarządu oraz kierujących działami administracji, biorących udział w procesach zakupu środków trwałych dla firm w sektorach MŚP i korpo oraz D1O.

W przypadku wyłudzeń finansowania oferta wywiadu antyfraufowego skierowana jest m.in. do instytucji finansowych, udzielających pożyczek, kredytów i leasingów. Do takich firm zgłaszają się przedstawiciele świeżo zawiązanych albo zakupionych na giełdzie spółek handlowych (zwanych „wydmuszkami”), w celu pozyskania finansowania na środki trwałe. Z góry, założeniem takich transakcji jest proceder przestępczy, polegający na regulowaniu zobowiązań tylko w początkowym okresie lub całkowitym braku spłaty zobowiązań przez spółkę „wydmuszkę”.

Przestępcy do „zarządzania” takimi spółkami i zaciągania zobowiązań, często powołują przypadkowe osoby z niższych warstw społecznych, proponując w zamian niewielkie korzyści majątkowe i nie informując o celu, którym od początku jest przestępcza działalność. Spółka taka wynajmuje tymczasowy lokal i stwarza pozory prowadzenia działalności gospodarczej a następnie składa wniosek o finansowanie.

Z drugiej strony coraz większa konkurencja na rynku wymusza na instytucjach finansowych wprowadzanie, tzw. automatów decyzyjnych, gdzie decyzję o przyznaniu finansowania podejmuje automatyczny system, jedynie na podstawie uproszczonego wniosku (bez jakichkolwiek dokumentów finansowych) wg zakodowanego klucza z pominięciem również czynników oceny ryzyka w obszarze behawioralnym.

W praktyce oznacza to, że spółka taka w wyniku pozyskania finansowania, wchodzi w posiadanie środków trwałych bez wkładu własnego lub z niewielkim udziałem np. 10%, które są wyprowadzane z przedsiębiorstwa i zbywane w celu pozyskania środków pieniężnych. Kiedy po trzech miesiącach niespłacania zobowiązań przez kredytobiorcę, podmiot finansujący stwierdza, że padł ofiarą fraudu, jest już za późno, aby cokolwiek i od kogokolwiek wyegzekwować.

Podobny schemat ma miejsce w przypadku przywłaszczenia środków trwałych pochodzących z wynajmu od wypożyczalni i firm wynajmu: maszyn, urządzeń, pojazdów osobowych, ciężarowych, itp. W takich przypadkach wypożyczalnie są po prostu bezsilne, a działania organów ścigania najczęściej nieskuteczne.

Dość szeroką kwestię nadużyć,  fraudów i korupcji członków zarządu oraz innych pracowników, biorących udział w procesach zakupu środków trwałych dla firm w sektorach MŚP i korpo oraz D1O, opisujemy w artykułach: >>>Zakup środków trwałych – pole do nadużyć i >>>Przekręty na spółkach wydmuszkach

Jeżeli jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo wyżej opisanych transakcji i masz jakiekolwiek podejrzenia co do podmiotu lub osoby zaciągającej zobowiązanie w twojej organizacji, skorzystaj z naszej oferty działań doraźnych (w przypadku konkretnych, pojedynczych przypadków), jak i możliwości stałej współpracy w zakresie działań prewencyjnych.

Wstępna konsultacja

250 zł netto*

Szacowany
czas

8 godzin

Orientacyjna cena

1200 zł netto*

Specjalistyczny sprzęt

Koszty opcjonalne

* w przypadku skorzystania z usługi, konsultacja zostaje wliczona w cenę zleceia

Dodatkowe usługi

Katarzyna Maśko – Radca Prawny

Katarzyna Maśko Radca Prawny (sprawy gospodarcze) Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie doradztwa prawnego i postępowań sądowych w ramach indywidualnej kancelarii radcy prawnego. W pracy zawodowej realizuje zasadę uczciwości wobec...

Ochrona osobista

Ochrona osobista – co powinieneś wiedzieć Realizując ochronę osobistą i mienia, stawiamy na pełny profesjonalizm działań. Licencjonowali specjaliści wykazują się szeregiem cech, umiejętności i niezbędną wiedzą, pozwalającą im pełnić...

Marek Bryling – informatyka śledcza, cyberprzestępczość

Marek Bryling Specjalista informatyki śledczej (cyberprzestępczość) Doświadczony Specjalista Cybersecurity, architekt systemów, lider techniczny i programista. W branży posiada ponad 26 lat doświadczenia. Głównie w rozwiązaniach backendowych, systemach rozproszonych. Współtwórca...

Przedstaw nam swoją sprawę i oczekuj skutecznych rozwiązań

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.